Işıklandırma Dekorasyon Modelleri

31Eki - by isiksusleme - 0 - In Işık Süslemeleri
Işıklandırma Dekorasyon Modelleri

Ev, bir yerde kendi tarzımızı yansıtabildiğimiz, içinde sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu zaman geçirip dinlenebileceğiniz bir dünya.  Bu dünya içerisinde de dekorasyonun önemi çok büyük. İçindeki  her bir eşya ve renk uyumu hem konforlu hem de şık olmalı. Bu şıklığın en büyük tamamlayıcısı şüphesiz ki  ışıklandırma.

Salondaki bir lamba artık sadece etrafı aydınlatmayı amaçlamakla yetinmeyip gerekse mekan derinliği kazandırarak daha  geniş ve ferah bir ortamı hedefler gerekse de bir şeyler okurken,  dinlenirken, yemek  yerken  iyi  aydınlanmanın konforunu sizlere yaşatır.

Dekoratif aydınlatma ürünleri olarak duvar aydınlatmaları, tavan sarkıtları, yer lambaları, avizeler, komodin ve masa ışıklandırması olarak nitelendirilen abajürler, aplik ve spotlar gibi birçok çeşidi mevcuttur.

İstediğimiz renk ve ebattaki bu ürünleri evimizin tarzına göre ve ışığın istediğimiz yoğunluktaki dağılımına göre yerleştiririz. Fakat evin her bölümü aynı derecede aydınlatılmaz. Kullanım alanına göre bu değişkenlik gösterir.

Bu dekorasyon modellerine bir kaç örnek verecek olursak,

Mutfak

Evin en aydınlık bölümü burası olur genellikle. Hem pratik olması hem de kullanım kolaylığı sağlayabilmesi açısından dolapların içleri, tezgahın ve çekmecelerin geniş bir şekilde aydınlatılması gerekir çünkü.

Banyo

Mutfağın ardından banyo gelmektedir. Kadınların makyaj ve erkeklerin traş için, diş fırçalamak ve kişisel diğer bakımları için kullandıkları aynanın etrafının da iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir.

Yatak Odası

Dinlenme ve uyku amaçlı bu odalarda genelde loş diye tabir edilen hafif bir aydınlatma tercih edilir. Kitap okumak amaçlı olmak üzere komodin aydınlatması  ya da duvarda, oturunca baş hizasına gelen duvar aydınlatmaları da kullanılabilir.

Çocuk Odası

Çocukların bebeklik evresinden gençliğe kadar uyku ve oyun alanı olarak kullandıkları bu odaların ışıklandırmasının yeterli olması gerek ders çalışması gerekse etrafı kolay algılayabilmeleri için büyük önem taşımakta. Ayrıca çocukların geceleri korkmaması için hafif bir aydınlatmanın da odalarında kullanılması daha faydalı olacaktır.

Özellikle uyku ve dinlenme odalarına ki buna zaman zaman salon da dahil olabiliyor, dimmer denilen  ışığın güç devresinin manuel olarak ayarlanabildiği aydınlatma ürünleri  tercih edilebilir.
Fazla ışık gözünün alarak rahatsızlık verebilir. Bununla birlikte ışığın yetersiz olması da aynı derecede sorun yaratabilir.

Gerek evinizin iç atmosferi gerekse eşyaların rengini  doğru şekilde ortaya çıkarabilmeleri için abajur başlıklarının rengini de doğru seçmeye özen gösterin.

Unutmayın, evi gösteren en önemli unsur doğru aydınlatmadan geçer. Evinizin özgün karakterini oluştururken kullanım kolaylıklarını da göz ardı etmemelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir